kon

Program Promocji Zdrowia na lata 2014 – 2016

NZOZ „Południowa” sp. z o.o. dla mieszkańców Miasta i Gminy Końskie

„KOŃSKIE ZDRÓWKO – WSPÓLNA TROSKA”

 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” w gminie i sołectwach – organizacja „Białych niedziel”.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” bez tytoniu, alkoholu, narkotyków – akcja promocyjna w szkołach na terenie Miasta i Gminy Końskie.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” bez komputera – akcja promocyjna i informacyjna o niebezpieczeństwach w zakresie uzależnień od korzystania z komputera.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” – właściwe odżywianie – akcja promocyjna w szkołach Miasta i Gminy Końskie, promocja zdrowej żywności.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” – w akcji „STOP zwolnieniom z wf-u” w szkole, z udziałem zawodników VIVE Targi Kielce i Fundacji VIVE Serce Dzieciom.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” dla naszych Gości – zabezpieczenie opieki medycznej turystów wypoczywających w Sielpi.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” dla Juniora – ruch i wysiłek fizyczny jako podstawa przyszłego zdrowia.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” dla Pani i Pana – program prorodzinny przygotowujący przyszłych rodziców na przyjęcie dziecka.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” dla Seniora – aktywne zapobieganie chorobom zwyrodnieniowym, depresji i zapobieganie izolacji osób starszych i samotnych.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” program promocji zdrowia psychicznego.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” na rowerze. Wycieczka rowerowa z udziałem medalisty olimpijskiego – Pana Andrzeja Sypytkowskiego.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” – promocja i upowszechnianie uprawiania nordic walking.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” – też w sobotę – szkolenia, profilaktyka, diagnostyka w NZOZ „Południowa”.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” dla nieubezpieczonego – wprowadzenie programu możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań lekarskich dla mieszkanców gminy, którzy utracili prawo do bezpłatnej opieki medycznej.
 • „KOŃSKIE ZDRÓWKO” dla Baryczy – poprawa i wzmocnienie opieki medycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Baryczy.

 

Wykład p dr Moniki Kierstan – Nerwicę i depresję można pokonać

W dniu 30.11.205 r odbyło się w Przychodni NZOZ Południowa spotkanie z lek med. Moniką Kierstan specjalistą psychiatrą na temat  nerwic i depresji . Tytuł prelekcji – „Nerwicę i Depresję można pokonać” . Bardzo ciekawy wykład zainteresował liczne grono słuchaczy. Spotkanie z p. dr. Moniką Kierstan został zorganizowany w ramach programu profilaktycznego Koneckiego Zdrówka.

 

Spotkanie z pacjentami nt. „Prewencja kardiologiczna – prawidłowe odżywianie i tryb życia w chorobach układu krążenia”

W dniu 23.10.2014 r. w ramach profilaktycznej akcji „Końskie Zdrówko” zorganizowaliśmy  dla pacjentów spotkanie na temat „Prewencja kardiologiczna – prawidłowe odżywianie i tryb życia w chorobach układu krążenia”. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu pacjentów oraz Pani mgr Anna Dworak – kierownik naszego laboratorium diagnostycznego omawiając najważniejsze pojęcia dotyczących badań laboratoryjnych w chorobach metabolicznych i kardiologicznych .

W drugiej części spotkania Pani mgr dietetyki  Aleksandra Błońska przedstawiła prezentację na temat odżywiania w nadciśnieniu, hyperchoresterolu oraz innych chorobach układu krążenia , w sposób ciekawy i obrazowy przedstawione zostały  aspekty właściwej diety dla pacjentów kardiologicznych. Z kolei Pani  mgr fizjoterapii Katarzyna Kiler omawiała aspekty trybu życia profilaktyki kardiologicznej  zwracając uwagę na konieczność zachowania systematycznej aktywność .

Na zakończenie spotkania Pani mgr Anna Dworak rozdała bezpłatne zaproszenia dla wszystkich pacjentów na badanie cholesterolu i poziomu cukru. Spotkanie było przyjęte z dużym zainteresowaniem.

Turniej MLPR w Stadnickiej Woli

W dniu 15 października 2014 r w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli odbył się kolejny turniej XI edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej organizowanej przez Fundacje VIVE Serce Dzieciom.

Nasza Przychodnia Południowa  kolejny raz grała razem z MLPR  w tej wspaniałej imprezie sportowej. Końskie Zdrówko  propaguje  w tym roku zasady zdrowego żywienia pod hasłem „Zdrowe odżywianie poczuj pewność i radość życia”. Przyłączając się do akcji „Zdrowe odżywianie poczuj pewność i radość życia” naszą przychodnię odwiedził Sławomir Szmal – legenda polskiej piłki ręcznej.

„Końskie Zdrówko” uczestniczy w XI edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej

2 października 2014 roku miała miejsce inauguracja Małej Ligi Piłki Ręcznej, która wkroczyła w drugie 10-lecie. „Końskie Zdrówko” uczestniczyło w inauguracji Małej Ligi Piłki Ręcznej i w tegorocznej edycji będzie promować zdrowe odżywianie a Mała Liga w tym roku promuje aktywność fizyczną pod hasłem: „Godzina sportu każdego dnia” co bardzo popieramy. Życzymy Pani Prezes Grażynie Jarosz „Końskiego Zdrówka” na kolejne 10-lecie edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej.

Wręczenie nagród w ramach konkursu plastycznego „Sport i aktywny tryb życia gwarancją zdrowia”.

W dniu 23.05.2014 odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego „Sport i aktywny tryb życia gwarancją zdrowia”.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii:

Rowerem po zdrówko

W dniu 24.05.2014 odbyła się bardzo udana wycieczka rowerowa z medalistą olimpijskim Panem Andrzejem Sypytkowskim zorganizowany przez naszą przychodnię. Zapraszamy do obejrzenia galerii i zapoznania się z relacją pod linkiem:

Spotkanie z Dietetykiem

W dniu 17.05.2014 r w ramach programu profilaktycznego Końskie Zdrówko odbyło się interesujące spotkanie w przychodni z dietetykiem mgr Alaksandrą Błońską dla dzieci, młodzieży i ich rodzin nt „ Zdrowe nawyki żywieniowe dzieci  i młodzieży gwarancją udanego startu w przyszłość”. Zapraszamy do obejrzenia galerii:

„KOŃSKIE ZDRÓWKO” W … KOŃSKICH

Miejsce szczególne dzisiejszych zawodów – 2 km od Nieba i 4 km do Piekła . Po prostu – Stadnicka Wola. Tutaj zmierzyło się w eliminacjach ostatnie 6 szkół w grupie gimnazjalnej. Emocje szczególne, bo Rogów, Końskie Nr 1 i Miedzierza, to uczestnicy kilku finałów w dziesięcioletniej historii Małej Ligi Piłki Ręcznej. Na parkiecie zawodnicy zdobywali bramki, a w gabinecie lekarskim panie doktor z NZOZ „Południowa” z Końskich przeprowadziły kontrolne badania profilaktyczne w kierunku wykrycia wad postawy u dzieci w klasach pierwszych. Dzisiaj bowiem wspólnie z KS VIVE Targi Kielce i NZOZ „Południowa” Końskie rozpoczęliśmy akcję „STOP zwolnieniom z WF-u” promując „KOŃSKIE ZDRÓWKO”. Postanowiliśmy pokazać do czego prowadzi siedzący tryb życia, niechęć do sportu, brak ruchu i coraz większa absencja na lekcjach wychowania fizycznego. Naszą smutną tezę potwierdziły przedpołudniowe badania – 75% maluchów wymaga natychmiastowej interwencji rehabilitantów!

Niestety te złe wyniki nie nastrajają optymistycznie. Dlatego Fundację raduje, że w drugiej części szkoły w Stadnickiej Woli 64 wysportowanych, zdrowych, młodych chłopców toczyło na parkiecie bój o prymat zwycięstwa. Gimnazja z Mniowa i Nr 1 z Włoszczowy w tej rywalizacji okazały się najsłabsze. Pozostałe cztery prowadziły równorzędną walkę. Pojedyncze bramki decydowały o wygranej. Do kolejnego etapu awansowały z dorobkiem po 2 pkt. Gimnazja: Nr 1 z Końskich, Rogowa i Miedzierzy, a więc faworyzowani „weterani”. Stadnicka Wola przyjazna była nie tylko dla reprezentacji szkół, ale również dla przybyłych gości. Odwiedzili Małą Ligę Burmistrz Końskich Michał Cichocki oraz z KS VIVE Targi Kielce: trener Bogdan Wenta, kapitan drużyny Grzegorz Tkaczyk i dyrektor Radosław Wasiak, których członek Rady Fundacji mecenas Jan Nowak przedstawił, jako trzech muszkieterów handballu. Na widok idoli sportowych młodzież szturmem ruszyła po autografy. Było tłoczno, ale radośnie. Panowie Wenta i Tkaczyk z dużą cierpliwością podpisywali podsuwane kartki, koszulki czy nawet przedramiona. Oczywiście była i cała masa zdjęć. Pan Czesław Staciwa, dyrektor szkoły w Stadnickiej Woli mówił, że lubi takie zamieszanie, bo wtedy widać, że szkoła tętni życiem. My też lubimy takie akcje. Jednak prezes NZOZ „Południowa” doktor Jacek Wijata zastanawiał się, czy ekipie Małej Ligi nie będzie potrzebny laryngolog, by zbadać jej słuch. Zapewniliśmy, że nie taki doping kibiców już mamy za sobą i póki co dajemy radę.

W ramach programu „KOŃSKIE ZDRÓWKO” współpracujemy z Fundacją VIVE Serce Dzieciom oraz z Klubem Sportowym KS VIVE Targi Kielce.

Końskie Zdrówko z nordic walking

 

Pierwszy taki marsz w Końskich. Do uprawiania nordic walking zachęcały: przychodnia „Południowa” i „Echo Dnia”

Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszym marszu nordic walking w Końskich. Akcję zorganizowała przychodnia „Południowa” przy współudziale „Echa Dnia”.

Nordic walking na dobre zagościło także w Końskich. Ulice Południowa, osiedle Słoneczne i Jana Pawła II, trasy do Nieba i Piekła codziennie przemierzają amatorzy spacerów z kijkami. Niestety wiele osób nie potrafi prawidłowo uprawiać nordic walking traktując kije jak laski do podpierania się. – I właśnie dlatego zaproponowaliśmy spotkanie, na którym doświadczeni amatorzy nordic walking pokazali, jak prawidłowo trzymać kije i jak z nimi spacerować – mówi szef „Południowej” doktor Jacek Wijata. – Zakupiliśmy kijki, które bezpłatnie wypożyczyliśmy wszystkim chętnym. Mamy nadzieję, że uczestników spotkania zaraziliśmy pasją nordic walking i ruchu na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku i pogody. Bo nordic walking można uprawiać cały rok i to bez inwestycji w drogi sprzęt. Wystarczy wygodne obuwie i kije, które dostępne są w sklepach w bardzo atrakcyjnych cenach.

PONAD 50 OSÓB W sobotni poranek ponad 50 osób przyszło przed przychodnię „Południowa”. W tym gronie znaleźli się między innymi burmistrz Michał Cichocki i jego zastępca Krzysztof Jasiński, radna konecka Lidia Wiśniewska, a także lekarze z „Południowej”: dr Jacek Wijata, Barbara Nowak, Elżbieta Lipiec, Aldona Sosnowska, Anna Wdowicz, Wanda Zielińska oraz inni pracownicy lecznicy. Był ksiądz Krzysztof Sieczka z parafii Chrystusa Odkupiciela i adwokat Jan Nowak, dyrektorka stąporkowskiego domu kultury Katarzyna Sorn, były starosta Antoni Szkurłat i wiele innych osób.

NA POCZĄTKU DOWCIPKOWANO Na holu przychodni powitali uczestników marszu dr Jacek Wijata i przedstawicielka „Echa Dnia” Marzena Kądziela. Doktor mówił o zaletach nordic walking i ruchu na świeżym powietrzu. Swymi doświadczeniami z wieloletniego systematycznego uprawiania chodzenia z kijami podzielił się 71-letni Wojciech Studziński, który jako jeden z pierwszych maszerował po Końskich i okolicach z kijkami. – Na początku dowcipkowano sobie ze mnie, ale ja nie przejmowałem się, bowiem widziałem korzyści, jakie wypływały z uprawiania nordic walking – opowiadał pan Wojtek. – Przestały boleć mnie kolana i plecy, zrzuciłem kilka kilogramów, zacząłem mieć znacznie lepsze samopoczucie. Potem spotykałem na koneckich szlakach coraz więcej amatorów chodzenia z kijami, z czego bardzo się cieszyłem.

BEZPIECZEŃSTWO I NAUKA O bezpieczeństwie na drodze mówili policjanci: naczelnik koneckiej „drogówki” Grzegorz Michorek, Marzena Czapelska i Paweł Wardzichowski. Mundurowi zachęcali do noszenia odblasków na odzieży i plecakach. Tym, którzy dotąd nie uprawiali nordic walking, pomogli doświadczeni kijkarze, po czym grupa ruszyła w kierunku Nieba. Najmilszą częścią trasy była droga przez piękny jesienny las. Warto dodać, że organizatorzy dokładnie sprawdzili leśny dukt, a nawet… wysprzątali go z zalegających tam śmieci. Na polanie był czas na gimnastykę prowadzoną przez rehabilitantkę z „Południowej” Katarzynę Kielar. – Zorganizowanie takiego wspólnego marszu to fantastyczny pomysł – stwierdziła Anna Głębocka. – Chodzenie z kijami jest bardzo przyjemne, szczególnie, gdy chodzi się w grupie. Liczę na to, że przychodnia jeszcze nie raz zaprosi nas na wspólny spacer.

DOBRE MIEJSCE NA START – Naszym przesłaniem jest zarażenie mieszkańców naszego miasta wspólnymi marszami z kijkami – dodaje lekarz. – Miejsce przed naszą przychodnią to znakomity start na wędrówki w stronę Nieba, Piekła, Sielpi. Dlatego proponujemy, by osoby, które lubią spacery w grupie spotykały się w soboty o godzinie 9. przed „Południową” i dalej wędrowały razem. Marsz z nordic walking to pierwsza prozdrowotna akcja „Południowej” w ramach Programu Promocji Zdrowia na lata 2014 – 2016 pod hasłem „Końskie zdrówko – wspólna troska” dla mieszkańców miasta i gminy Końskie.

1
2
3
4

Konecki marsz Nordic Walking w deszczu. Mimo złej aury wędrowało około 20 osób

Zimna deszczowo – śnieżna pogoda popsuła kolejny marsz Nordic Walking organizowany wspólnie przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Południowa” w Końskich i „Echo Dnia”. W sobotę na starcie stanęło około 20 osób.

W poprzednich naszych spacerach brało udział ponad 50 amatorów chodzenia z kijami, w minioną sobotę przed przychodnią zjawiło się około 20 osób. Po rozgrzewce przeszliśmy ulicą Południową, Aleją Dębów Katyńskich, ulicą Browarną do Stadnickiej Woli i z powrotem do „Południowej”.

– Cieszy fakt, iż mimo zimna i deszczu przyszły osoby, które chciały aktywnie, na świeżym powietrzu spędzić sobotni poranek – mówi doktor Jacek Wijata. – Jeśli tylko aura pozwoli, spotkamy się znowu 14 grudnia przed przychodnią o godzinie 9. Zapraszamy także osoby, które nie maja własnych kijów. Chętnie je wypożyczymy.

nordic2

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci

Sportowe emocje na mikołajkowym turnieju w Końskich. Młodych zawodników odwiedzili Mikołaj i Śnieżynka.
oryginalny artykuł